Cohousing inspirálta/ közösségi lakhatás bemutatás

Ez a hazánkban újnak számító lakhatási formát elindító mozgalom az 1960-es években Dániából indult, világszerte már több mint 2000 ilyen közösség létezik. Jelentőségét mára társadalmi és gazdasági tanulmányok is igazolják.

Közösségi lakhatás jelentése

Ez egy olyan lakhatási megközelítés, amely a városi lét és a kisvárosi közösség előnyeit ötvözi.

A közösség tagjait a közös lakóhelyen és a megosztott felelősségeken túl, közös programok és terek kötik össze.

A lakók a közös értékeik és céljaik mentén hozzák létre a ház alapító okiratát, ami a működésük alapja.

A ház egyes részleteinek tervezése közösségi tervezéssel a leendő lakók bevonásával történik.

A COHOUSING SZÁMUNKRA

A cohousing egy olyan lakhatási megközelítés, amely a városi lét és a kisvárosi közösség előnyeit ötvözi. A lakók a közös értékek és célok mentén alakítják ki együttélésük formáját. A közösség tagjait a közös lakóhelyen és a megosztott felelősségeken túl, közös programok és élmények kötik össze.

 

A közösségi lakhatás legfőbb előnyei:

1 – Közösségi élet
2 – Támogató közeg, közös célok
3 – Megosztott felelősségek
4 – Minőségi és rugalmas élettér
5 – Élhető terek
6 – Közös értékek

„Az álmunk, hogy egy fenntartható, minőségibb életre lehetőséget nyújtó, cohousing elveken működő házat építsünk.”

KÖZÖSSÉGI ÉLET

Az közösség-érzés egy olyan támogató közeget teremt a különböző háztartások számára, ahol az idősebb lakók kevésbé érzhetik magukat magányosnak, a fiatalabb lakók pedig támogatást kaphatnak az önálló élet kezdetéhez.

A lakók különböző közös tevékenységeket és találkozókat szervezhetnek együtt, ezzel erősítve az összetartozás érzését. A közös programok legnagyobb részének pedig a lakóépület közösségi terei adnak otthont.

TÁMOGATÓ HÁLÓZAT

Egy támogató hálózat lehetővé teszi a lakóknak, hogy könnyebben és rugalmasabban segítsék a közösség tagjait, például gyermek- és állatgondozással. Különböző munkacsoportok létrehozásával szervezhetik ilyen feladatok megosztását, így egy-egy probléma esetén a segítségnyújtás és támogatás könnyen elérhető.

Ily módon a közösségi lakhatás a kollektivizmus érzését erősíti az individualizmus helyett.

KÖZÖS FELELŐSSÉG

A közösség tagjai együtt dolgozhatnak az épület létrehozásában, fejlesztésében és üzemeltetésében. Később a közös terek, kertek, használati helyiségek fenntartása és felújítása közösségi szinten szervezhető és eldönthető.

Az üzemeltetés módja, ráfordítása közösen lefektetett szabályok alapján működik.

Ebben az értelemben a lakók nemcsak az ingatlan vásárlói, hanem a projekt őrei és alkotói is egyaránt.

TEREK MINŐSÉGE ÉS RUGALMASSÁGA

A közösségi összefogás lehetővé teszi a lakóház tereinek magasabb minőségét és funkciónális rugalmasságát. Például kialakíthatók olyan kiegészítő funkciók, mint például közös barkácsműhely, szauna, melyek a lakók kényelmét, életminőségét növelhetik, ami egy átlagos társasházban nem feltétlenül jöhet létre.

ÉLHETŐ TEREK

Az emberek olyan élettérben érzik legjobban magukat, amely az elképzelésiknek megfelelően lett kialakítva, ily módon hatással lehetnek a lakók az életminőségükre.

A közösség bevonása a tervezési fázisban azért is fontos, mert a közös értékek helyeződhetnek a tervezési koncepció központjába, így egy igazán előremutató épület és jól működő közösség alakulhat ki.

MI AZ A KÖZÖSSÉGI TERVEZÉS?

A participatív tervezés egy kollaboratív folyamat, a közösség tagjai részt vehetnek a tervezési folyamatban. A lakók már a tervezés elején bekapcsolódnak és csoportként együttműködve fogalmazzák meg az igényeiket.

A közösségi tervezés projektenként eltérő lehet, a lakók az építésszel együtt határozzák meg a folyamatot. A workshopokon nem kötelező a részvétel.

A részvétel mélysége a becsatlakozás időpontjának függvénye.

– valós igények feltárása
– standard lakáskiépítés meghatározása
– közösségi terek funkciójának és hangulatának meghatározása
– közös kert használatának kialakítása 
– konszenzusos döntéshozás, közösségi kapcsolatok építése

KÖZÖS ÉRTÉKEK

A közösség aktívan részt vesz a projektben annak teljes élettartama alatt, kezdve az vízió alkotástól a megvalósításig.
Ez azt jelenti, hogy a közösség a döntéseket a közös értékek mentén hozza meg. Esetünkben központi közös érték és fontos sarokpont a fenntarthatóság, az épület megépítésének és üzemeltetésének tekintetében is.

Így a fenntarthatósági szemléletmód a projekt szerves része, elsődleges szempont például az építőanyagok kiválasztásában, az épület működtetésében, az energiahatékonysági stratégiák meghatározásában, energetikai rendszerek és megújuló energia felhasználáson keresztül.

Lépjen velünk kapcsolatba,
tegye fel kérdéseit!

Lakást vásárolnék, érdekel a közösségi lakhatás elvei mentén épülő társasház!